A korabeli divaton keresztül mutatkozik meg a történelem egy fontos szelete Székelyudvarhelyen
Pompás korabeli női és férfi viseleteket csodálhatunk meg a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, amelyek a 19. század emberéről, társadalmáról és szokásairól mesélnek. A szerdán megnyitott kiállítást testközelből látva magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
„Az öltözködés egy tükör, Tükre egy helyszínnek, egy korszaknak és egy embernek is” – hangzott el szerda délután a Divat & dualizmus című kiállítás megnyitóján, a Haáz Rezső Múzeumban, a tárlat pedig valóban tükrözi a dualizmus időszakát, annak társadalmát a divat révén. A kiállítás megnyitóján Both Hajnal, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja üzenet-értékűnek és a hovatartozás büszke vállalásának nevezte, hogy a kiegyezés előtti időszakban is bátran viselték az emberek a magyaros divatot, a Kossuth-szakállt és a Petőfi-bajuszt.
Mint mondta, a jelenség egyik legfelemelőbb pillanata volt, amikor a kiegyezés előtt Erzsébet királyné a magyar szabadság iránti őszinte elköteleződése jeleként az akkor divatos magyar viseletben fényképeztette le magát a Habsburg-udvarban. A korabeli és kortárs darabokat egyaránt felvonultató kiállítás kapcsán a konzul megjegyezte: „lehet valami akkor is szép, ha éppenséggel saját hagyományokra épít, sajátos tartalommal és jelentéssel telített, és azokat továbbgondoló elemekből építkezik anélkül, hogy elutasítaná azt, ami a világban hasonló módon történik.” A szépséget és a történelmi értéket a Kiscelli Múzeum hozta el Székelyudvarhelyre – ismertette Miklós Zoltán múzeumigazgató. Mint mondta: az anyaországi múzeum nyitottsággal és barátsággal fogadta a felkérést, hogy a Haáz Rezső Múzeumban is kiállítsák a tárlatot, felszólalásában köszönetet mondott mindenkinek, aki közreműködött a tárlat összeállításában.
Szatmári Judit Anna, divattörténész, a Kiscelli Múzeum muzeológusa, a kiállítás kurátora a megnyitón kifejtette, hogy a kiállítás címe: a Divat & dualizmus egyszerre utal a korszakra, azaz a 19. század második felére, amelynek budapesti divatját most itt bemutatják, ugyanakkor a kettősség jelzi azt is, hogy a korabeli ruhadarabok mellé kortárs budapesti tervezők alkotásait is hozzárendelték. A kurátor megemlítette, hogy az öltözködést tükörként is tekinthetjük, amely megmutat egy korszakot, egy helyszínt és a társadalmat egyaránt. „Az első világháborúig tartó időszakban életmódbeli, technikai és társadalmi változások is történtek, az öltözködés pedig alkalmas médium arra, hogy ezen keresztül megértsük a szokásokat, a közösségi normákat, a társadalmi berendezkedést, ami akkor jellemző volt” – mondta a muzeológus.
A tárlat megnyitóján Faluvégi Chripkó Krisztina szoprán-énekes, Márton Kakasi Nóra (fuvola) és Derzsi Dénes (gitár) idézte fel a korabeli hangulatot. A kiállítást november elsejéig lehet látogatni a székelyudvarhelyi múzeumban, a Haberstumpf villában.
(Forrás: Székelyhon.ro, fotó: Csató Andrea)