Az önazonosság motívumai – Bartl József életműkiállítása Szentendrén

Art Limes | 2024-09-08

Bartl József Munkácsy Mihály-díjas festőművész tiszteletére rendez életmű kiállítást a Ferenczy Múzeumi Centrum 2024. szeptember 14-től a Szentendrei Képtárban.

Bartl József festőművész (1932–2013) a hatvanas-hetvenes években megújuló magyarországi absztrakt képzőművészet egyik jelentős alakja. Művészi identitását két helyszín és a hozzájuk kapcsolódó kulturális közeg határozta meg: Soroksár és Szentendre. Soroksáron született, német nemzetiségi családban, és a sváb kultúra egész életében lényegi azonosulási pont maradt számára. Miután 1972-ben műtermet kapott a szentendrei Régi Művésztelepen, művészi látásmódja radikálisan átformálódott, és néhány éven belül végérvényesen kialakult az archaikus-népművészeti motívumokat festői jelekké transzponáló művészi formavilága. Szentendre építészeti és festészeti hagyományai a lokális motívumkincs egyre mélyülő értelmezési lehetőségeire inspirálták, és a művésztelepen olyan intellektuális környezetbe került, amely egyéni hangja megtalálására ösztökélte. 1976-tól készült műveinek főszereplőivé a többrétegű jelentéssel felruházott motívumok váltak, és ez a szimbolikus, „képírásszerű” kifejezésmód az 1981-től jelentkező „rácsozatos” képein meg inkább meghatározóvá vált.

Tulipán kékben, 1978, olaj, vászon, 49,5 × 70 cm, Bélai György gyűjteménye

Bár pályája jelentős részére rányomta bélyegét a korszak keretek közé szorított világa, jellegzetes, néhány alapmotívumra (szív, tulipán, kereszt, fejfa, hullám, bábu, ék, kör) épülő művészetében mégsem játszott központi szerepet a politikai állásfoglalás kérdése. Sokkal inkább saját belső világának feltérképezésére összpontosított és olyan művészi kifejezésmódokat keresett, amelyekben otthonra talált. Életműve abban a szellemi közegben gyökerezett, amely meghatározta a hatvanas években induló művészgeneráció látásmódját, különösen Keserü Ilona, illetve Bak Imre, Deim Pál, Nádler István és a Zuglói Kör egyéb művészei tekintetében. A klasszikus avantgárd mesterek (Braque, Klee, Matisse, Picasso) művészetéből levont tanulságok mellett elsősorban a harmincas-negyvenes évek progresszív hazai törekvései inspirálták, így munkássága szervesen illeszkedik abba a Korniss Dezső és Vajda Lajos, illetve tágabb értelemben az Európai Iskola által képviselt hagyományba, amely kijelölte a háború utáni művészet magyarországi történetének irányait.

Bartl József portréja, fotó: Deim Péter

A Szentendrei Képtárban nyíló kiállítást reprezentatív, 208 oldalas, kétnyelvű katalógus kíséri, mely az első igazán átfogó kiadvány a művész munkásságáról. Tanulmányokkal, részletes életrajzi adatokkal és több mint 100, gondosan válogatott reprodukcióval tekinti át a teljes életművet. A múzeum jelenleg csak az online megjelenést tudja támogatni, ezért a készülő kötet nyomdaköltségét jótékonysági árveréssel és közösségi finanszírozással szeretnék összegyűjteni.

A gyűjtés a Faur Zsófi Galériában rendezett támogatói esten indult el július 10-én, majd a hónap folyamán Bartl József jogörököse jóvoltából egy festményt és több szitanyomatot árverésre bocsátottak a Darabanth Aukciósház online jótékonysági árverésén. Szeptember 30-ig lehetőség van pénzadománnyal is hozzájárulni a nyomdaköltségekhez.

A hozzájárulásokat az alábbi bankszámlaszámra várja a múzeum:

Ferenczy Múzeumi Centrum – Gyűjtés alszámla - 11784009-15440196-10140004

Bartl József – Az önazonosság motívumai

Szentendrei Képtár, Szentendre, Fő tér 2–5.

2024. szeptember 14. – 2025. február 2.

A kiállítás csütörtöktől vasárnapig 10-18 óra között látogatható.

Kurátor: Deim Réka

Gyertek velem mind, 1983, olaj, vászon, 90 × 120 cm, Ferenczy Múzeumi Centrum

 

A KIÁLLÍTÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ PROGRAMOK

SZEPTEMBER 13. PÉNTEK, 18:00 - kiállítás-megnyitó

Megnyitja: Kopin Katalin művészettörténész

Közreműködik: Barakonyi Brúnó jazzbőgős

OKTÓBER 19. SZOMBAT, 16:00

Soroksár és Szentendre - Wehner Tibor művészettörténész tárlatvezetése

OKTÓBER 26. SZOMBAT, 16:00

Múzeumi Mesék – önismereti foglalkozás - Nagy Luca meseterapeutával 18+

NOVEMBER 16. SZOMBAT, 16:00

Bartl József és Szentendre - Bodonyi Emőke művészettörténész tárlatvezetése

DECEMBER 5. CSÜTÖRTÖK, 11:00

Szenior csütörtök

JANUÁR 4. SZOMBAT, 16:00

A műgyűjtő szemével - Wolfart János szubjektív tárlatvezetése

JANUÁR 23. CSÜTÖRTÖK, 17:00

Katalógus-bemutató és kurátori tárlatvezetés

A katalógust bemutatják: Deim Réka és Kertész László művészettörténészek

JANUÁR 31. PÉNTEK, 17:00

Zenés finisszázs

 

Főkép: A Duna mentén, 1980, olaj, vászon, 90 × 90 cm, Wolfart János gyűjteménye