FOLYAMAT - InDivenire

Az SCD Studio a nők jogainak nemzetközi napját a CASSANDRE projekt megnyitásával ünnepli, s a kortárs művészeten keresztül vizsgálja a női lét többféle nézetét. Az InDivenire - Folyamat című kiállítás 2025. március 8-án nyílik meg a perugiai via Bramante 22N kiállító terében.
A Barbara Pavan művészettörténész által válogatott műtárgyegyüttesben Isobel Blank, Susanna Cati, Monica Giovinazzi és Andi Kacziba művei szerepelnek, akik a különböző médiumokon és nyelveken keresztül vizsgálják az átalakulás fogalmát.
Az InDivenire-t valójában a szanszkrit szamszkara1 fogalma ihlette, amely kifejezés magában foglalja az „átalakulás”, a „módosítás” és a „belső változás” jelentéseit; nem egyszerű változás, hanem egy fejlődési folyamat, amely tapasztalatokban, az átmenet rítusaiban és az időben hagyott nyomokban nyilvánul meg. A négy meghívott művész munkáin keresztül vezető út az intim és a társadalmi szféra közötti párbeszédben bontakozik ki, megszólítva a szemlélőt az emberi és különösen a női léthez kapcsolódó átalakulás értelmezésének különböző kulcsaival való szembenézésre.
Isobel Blank a performanszon keresztül vizsgálja az átalakulást, amelyet az egyén és a természet közötti újrakapcsolódás rituáléjaként képzel el. A művész teste az ősi összeolvadás szimbólumává válik, amely radikális metamorfózison keresztül képes túllépni a fizikai és mentális határokat. Minden egyes performatív gesztus kollektív emléket, ősi kódot hordoz, amely újra felébreszti a múlt és a jövő, az identitás és a környezet közötti kapcsolatot. Susanna Cati a labirintus szimbolikájából merít ihletet, amely a belső utazás és a rend és a káosz közötti egyensúly keresésének egyetemes metaforája. A labirintus zavarodottságot és tájékozatlanságot idéz, de egyben az átalakulás helye is: Thészeusz és Ariadné mítoszában a fonál nemcsak a tájékozódás eszköze, hanem a megváltás és a tudatosság eszköze is. Cati művei a megszakadt szálak és bonyolult ösvények összefonódásával vizuálisan is lefordítják ezt az utazást, arra invitálva a szemlélőt, hogy szembesüljön saját fejlődési képességével. Monica Giovinazzi a költészetre bízza az átalakulás hordozójának szerepét. A teljes egészében upcyclingból készült moduláris installációja egy folyamatos fejlődésben lévő mű, amely a szavak erejére reflektál az új valóságok kialakításában. A művész a költői nyelv azon képességét vizsgálja, hogy horizontokat nyisson, alternatívákat képzeljen el, és újradefiniálja az egyéni narratívát. Az eredmény egy olyan mű, amely lebontja a művészet és a mindennapi élet közötti határokat, a nyelvet az ellenállás és a megújulás eszközévé alakítva. Andi Kacziba az időt mint az anyagon és a testen lévő nyomot vizsgálja. Bivium-sorozata, amely fakeretre fonott kötelekből készül, a nőknek a szépségre és az imázsra gyakorolt társadalmi nyomással szembeni küzdelmének metaforája. Kacziba gobelinjei az idő által megjelölt epidermális felületeket idézik, az évek formálta ráncos bőrt, amely az identitás és az átalakulás közötti feszültségről tanúskodik. Egy olyan világban, amely a fiatalságot abszolút értékként írja elő, a művésznő az hirdeti, hogy a nők autentikusságukban létezzenek, a test emlékét a női narratíva szerves részeként éljék meg.
CASSANDRE
A CASSANDRE2 az SCD Studio által tervezett és támogatott kulturális projekt, amely a kortárs világban a nők tapasztalatainak sokféleségét kívánja feltárni a multidiszciplináris gondolkodási és részvételi programon keresztül, amely 2025. március 8-tól november 25-ig tart, amely eseményekben, kiállításokban és helyspecifikus installációkban nyilvánul meg. A projekt középpontjában az a vágy áll, hogy egy, a puszta szimbolikus dátumoktól megszabadított művészi nyelven keresztül vizsgálja meg a nők szerepét és a megoldatlanul maradt sokrétű igényeket, inspirációt merítve Kasszandra mitológiai alakjából, a meg nem hallott igazság papnőjéből és prófétanőjéből, akinek szimbolikája erőteljes metaforájává válik a gyakran női, legitimitástól és tekintélytől megfosztott hangok marginalizálódásának, amikor szembeszállnak a hatalom minden formájával, legyen az társadalmi, családi, politikai, vallási vagy kulturális, illetve a hatalom ellenőrzése alól. Ebben az összefüggésben Kasszandra alakja kiindulópontot jelent a nézőpont megfordításának, a megváltásnak és az előre meghatározott kondicionáltságtól való felszabadulásnak a mássá válás javára történő lehetőségéről való elmélkedéshez, ami a nők problémáinak, meglátásainak, történeteinek és alternatív perspektíváinak meghallgatására és elismerésére hívja fel a figyelmet.
A projekt olyan személyiségek kulturális és társadalmi örökségét idézi fel, mint a perugiai születésű Luisa Spagnoli3, akinek innovatív elképzelése egy kis kézműves vállalkozásból nemzetközi elismertségre tett szert az édesipari és a divatágazatban, a társadalmi felelősségvállalás modelljét vezette be a jóléti politikák és a munkavállalók jólétét elősegítő intézkedések végrehajtása révén, ezzel tartós kapcsolatot teremtett a vállalkozások és a közösségek között. Ezt az örökséget és Kasszandra alakját felidéző a projekt célja, hogy hangot adjon a figyelmen kívül hagyott, vagy alábecsült reflexióknak és alternatív narratíváknak, a művészetet - különös tekintettel a textil médiumára - mint egyetemes nyelvet ünnepelve. Elősegítve egy befogadó és átalakító párbeszédet, amely segít leküzdeni a sztereotípiákat és a kulturális akadályokat.
A KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK
Isobel Blank multidiszciplináris művész, aki az olaszországi Pietrasantában született. Esztétikai filozófia szakon szerzett kitüntetéses diplomát. Kutatásai, amelyek a gyapjúhímzés és a tűnemezelés technikáit, a szobrászatot, a színházat, a táncot, a rajzot, a zenét és a fotográfiát ötvözik, a performansz és a videóművészet fúziójában is kifejeződnek. Műveit számos nemzetközi galériában és múzeumban állították ki, részt vett olaszországi és külföldi fesztiválokon - az Egyesült Államoktól Kambodzsáig, Indiától Mexikóig -, olyan jelentős kiállításokon, mint a Fiberart International 2013 a Pittsburghi Triennálén, a World Textile Art Miami Biennial 25. évfordulóján a Salone Italia, a milánói Leonardo da Vinci Tudományos és Technológiai Múzeum, a velencei Palazzo Widmann és az indiai Mumbai Art Room. Jelentős díjakat nyert, többek között a római Romaeuropa Webfactory 2009-es első díját a videoművészetért, és a szálművészet alapos tanulmányozása, valamint a mesterséges intelligenciaszerkesztés és a stop-motion animáció kísérleti alkalmazása lehetővé teszi számára, hogy az alkalmazott művészet, a divat, a textilékszerek és a művészi játéktervezés integrálásával az innováció határait feszegesse.
Susanna Cati Rietiben született, a római Jelmez- és Divatakadémián szerzett diplomát, majd a római Teatro Argentina színházban a neves színpadi tervezővel, Giovanni Licherivel dolgozott együtt, és neves olasz és francia divatmárkáknál dolgozott stilisztikai asszisztensként. Miután elmélyítette textiltechnikai ismereteit, kutatásait a szálművészet felé orientálta. Olaszországban és külföldön - Svájcban, Ausztriában, Ukrajnában, Oroszországban és az Egyesült Királyságban - csoportos és egyéni kiállításokon bemutatott munkái intézményi terekben és magángalériákban kaptak helyet, és olyan közgyűjteményekben szerepelnek, mint a Chieri város „Trame d'Autore” és a Rivodutri város önkormányzatának kortárs művészeti útvonalán található „Spears” installáció. A közelmúltban részt vett a KIUB projektben, amely a Kulturális Minisztérium Creative Living Lab pályázatának nyertese, és Lucia Di Pietróval együttműködve performatív dimenzióval rendelkező textilmunkát készített az Umbria Danza Festival és a Teatro Stabile dell'Umbria számára. Részt vett nemzetközi kiállításokon és biennálékon.
Monica Giovinazzi sokoldalú művész, akinek működése kiterjed a performanszra, az installációra és a képzőművészetre. Rendszeresen állít ki Bécsben és több olasz városban, munkáinak jellegzetes elemeként az upcyclingot részesíti előnyben. Együttműködött az Olasz Kulturális Intézettel, az ausztriai olasz nagykövetséggel, több egyetemmel, és az Ausztria és Olaszország közötti kulturális közvetítés iránti elkötelezettségéért megkapta az Olaszország Csillaga lovagja címet. Alapítója a Raabe UNLA - Unione Nazionale per la Lotta contro l'Analfabetismo (MIUR akkreditált szervezet) kulturális egyesületnek, amely iskolákkal, egyetemekkel és intézményekkel együttműködve képzési projektekben tevékenykedik, workshopokat, relációs művészeti projekteket és előadásokat támogat. A közelmúltban részt vett többek között a római BLU Spazio delle Arti projektteremben, a Barberino di Mugellóban az Európai Kulturális Alapítvány által támogatott The Europe Challenge részvételi művészeti projektben (Immagina, crea, vola), a 2. Nemzetközi Kortárs Szálművészeti Biennálén a valtopinai MuRTAC-ban, a Sidonie Adlersburgnak és Ida Malynak szentelt performansz és installáció a bécsi Area1070-ben, valamint számos csoportos kiállításon és köztereken és magángalériákban megvalósított intervencióban vett részt Olaszországban és külföldön.
Andi Kacziba Magyarországon született, majd Milánóba költözött, tanulmányait a milánói és velencei Európai Formatervezési Intézetben végezte, és úgy döntött, hogy modellként szerzett szakmai tapasztalatait és a női lét megfigyelését művészi kutatássá alakítja, amelyet performanszban, fotográfiában és szobrászatban fejez ki. A művészről mint a pozitív társadalmi változások előmozdítójáról alkotott felfogása arra készteti, hogy kutatásait a társadalmi, politikai és gazdasági narratívákra összpontosítsa, miközben megtartja intim és személyes perspektíváját. Számos egyéni és csoportos kiállításon vett részt, legutóbb a budapesti Ludwig Múzeumban, a Római Magyar Akadémián, a milánói Studio Museo Francesco Messina-ban, a párizsi Foundation Suisse-ban, a budapesti és mexikóvárosi Olasz Kulturális Intézetben, valamint a milánói Fabbrica del Vapore-ban. A közelmúltban részt vett a Crushing Destiny című előadásokon Budapesten és Milánóban, valamint a római Palazzo Montecitorio-ban rendezett Anna Magnani 50. évfordulós kiállításon.
1 https://satyananda.hu/2015-negativ-elmeallapotok-es-a-joga/
2 https://hu.wikipedia.org/wiki/Kasszandra
3 https://ado.hu/cegvilag/az-olasz-divat-edesszaju-nagyasszonya-luisa-spagnoli/
InDIVENIRE- Folyamat című kiállítás
Kiállító művészek: Isobel Blank, Susanna Cati, Monica Giovinazzi, Andi Kacziba
Kurátor: Barbara Pavan
A megnyitó időpontja: 2025. március 8., 17 óra
Helyszín: SCD Studio, via Bramante 22N, 06122 Perugia
A kiállítás 2025. április 5-ig tekinthető meg. Kiállítást kísérő katalógus jelenik meg.
Információ: mob.+39 347 177 6001, scdtextileandartstudio@gmail.com
Főkép: Andi Kacziba, Bivium VI., 2018
Szövegközi képek: Monica Giovinazzi-Karousel-scultura mobile -ferro, camicine, stoffe di upcycling, manopole di bicicletta, Isobel Blank-Symbiosis-frame 1, Susanna Cati-Chi non ha il suo Minotauro
Galéria: Monica Giovinazzi-Dedicated to Rainer Maria R., a kiállítás meghívója, Andi Kacziba-Bivium VI., 2018