Szlávik József emlékére


A nyergesújfalui Kernstok Galériában az elmúlt évtizedek terméséből összeállított "In memoriam Szlávik József" (1961-2024) kiállítás képeit nézve kiemelkedik az a képsorozat amely a szülőföldjének és családjának szeretetéről szól. A kiállítás március közepéig tekinthető meg.
A képekben megjelenő tartalmi narratíva az életében felsorakozott saját, és közösségi emlékekből, a nyergesi és bajóti táj szépségének megmutatásából áll össze. Néhány munkájában ugyan használ szimbólumokat, de lényegében mindig a szubjektív nézőpontok gondolatköre jelenik meg képein, jelezve, hogy egész valója a szülőföldjéhez, családjához köti. Megmutatja a környező hegyek ölelésében fekvő természeti értékeket: az Öreg kő, a nyergesi Duna-part, Erdei pihenők szépségét, valamint szülőhelyének épített értékeit - Esztergom látképét, a Bajóti utcákat, a nyergesi templomokat festette meg.
„Keresztjeink sorozat”-ában néha átlépi a régió határait, ám a kereszt kollekcióban is kiemelt helyet foglalnak el a „Pléhkereszt”, a „Szent Tamás”, a „Szamár hegy” feszületei. Tematikus témafelvetései valójában életpéldázatok, melyek Szlávik József művészi hitvallását tárják elénk. Nem absztrahál, az igazit láttatja: a fákat, a hegyeket, a folyó sodrását, a szélfúvást, a tavaszi virágos mezőt, a nyár forróságát. Nem akarta másnak látszatni a tájat, mert abban a valóságban érezte magát otthon ahol minden a helyén van. Ezek a képek a szavakkal ki nem mondott önkifejezés terepei. Alkotói lenyomata, dokumentációja a régió értékeinek.
A családhoz való kötődését mutatja meg a Pósa család művekben. A P.H. monogramú, szőtt vászonra festett familiáris emlékképen a régmúlt és a jövő metaforája jelenik meg. A magánszféra megörökítésének fontos képei a Papa és a gyermekei inspirálta festmények. A Modellek című műve – melyet Adélról és Zoliról festett – megalkotásakor kilépett a festői attitűd megszokott sémáiból és a valóságtól elrugaszkodott metódusban ábrázolja gyermekeit. A lány-fiú portrék egymásra csúsztatva jelennek meg, ezzel is érzékelteti, hogy a két gyermeke ugyanazt a helyet foglalja el szívében.
Intellektusát tanárként, zenészként, művészeti programokat szervezőként, alkotóként, lokálpatriótaként ismerik az emberek. Szlávik József nem hagyta eltűnni a számára fontos értékeket, képeinek összefüggésrendszere létének személyes szakaszait tükrözik vissza. A múlt, a jelen és a jövő horizontjai fonódnak össze életművében.
A szülőföldhöz kötődésének szálai fűzték ahhoz a tájhoz amelyben ember lett s ezek a szálak csak halálával szakadtak el.
Kányádi Sándort idézve
Kívánhat-é ember többet:
derékaljnak szülőföldet
s két cserefa tömött árnyát
szemfedőnek.