Nemzetközi művésztelep zárult Zentán

Art Limes | 2025-08-17

A vajdasági Zentán 1952-ben alapították meg a művésztelepet, amely a régió egyik legrégebben, folyamatosan működő alkotótábora. Alapításának célja, hogy teret biztosítson kortárs képzőművészeknek a közös munkára, eszmecserére és új művek létrehozására.

Az évtizedek során számos vajdaságban élő, vajdaságból elszármazott, valamint más országokból érkező alkotó vett részt a műhelymunkákban, így a művésztelep fontos találkozóponttá vált elsősorban a néhai Jugoszláviában, de a Kárpát-medencei és nemzetközi művészeti életben is. Jellemző rá a kísérletező szellem és a sokféle műfaj (festészet, grafika, szobrászat, installáció, új média). A nemzetközi művésztelepen született alkotásokból rendszeresen rendeznek kiállításokat Zentán és más városokban, így a telep nemcsak a helyi közösség kulturális életét gazdagítja, hanem szélesebb művészeti párbeszédet is elősegít. A Zentai Művésztelep szervezője, rendezője a zentai Városi Múzeum,  a művésztelep vezetője - Szarka Mándity Krisztina művészettörténész.

 

 

 

 

 

 

 

"- Szombaton (2025.VIII. 16.) ért véget a 74. Zentai Művésztelep. Tartalmas programokkal, megható pillanatokkal telt. A titkos receptet ugyan még nem tudjuk, hogy mitől is jó egy-egy év, de idén jól álhattak még a csillagok is. Egy hullócsillag is felvillant az alkotóház felett, és mi azt kívántuk, legyen jövőre is jó és legyen lehetőségünk összehangolni a második legidősebb (Topolyai művésztelep) művészteleppel a kezdés időpontját.”- Szarka Mándity Krisztina, művészettörténész muzeológus.

A művésztelep szervezői évről-évre témajavaslatokat kínálnak a résztvevőknek. Az idei tematika az idő, pontosabban a kronosz/kairosz, az a két ógörög eredetű kifejezés, amely így párban az idő egyik legjelentősebb tulajdonságát képes megragadni, vagyis azt, hogy vajon telik vagy csak múlik. Az egyre divatosabb énidő, a szubjektív/objektív idő, az idő rövid története, az idő mint orvos, stb.

Az idei találkozó részvevői a következő művészek voltak: Acsaji Györgyi, Apró Fruzsina Katalin, Ágoston Lóránt, Balla Ákos, Csernik Attila, Gubik Korina, Lázár Tibor, Molnár Imre, Monyov Glória, Mucsi Somorai Renáta, Szabó Róbert, Tarkó János, Torok Melinda, akik közösen eredtek nyomába az eltűnt időnek.

Fotó: Zentai Művésztelep/Umetnička kolonija Senta FB oldala

További képek